کروز کنترل چیست؟

کروز کنترل ابزاری جهت ثابت نگه داشتن سرعت خودرو در مقدار مورد درخواست راننده می باشد و برای آسودگی رانندگی در مسیرهای طولانی به کار می رود.

هدف این سیستم ثابت نگه داشتن دقیق سرعت دلخواه بدون هرگونه دخالت راننده از طریق فعال نمودن کنترل دریچه ی بنزین و رابط آن با پدال است. در این سیستم امکان تثبیت سرعت خودرو بدون استفاده از پدال گاز از طریق کلیدهای واسط فراهم شده است و سرعت وسیله را در یک سطح ثابت نگه می دارد.

این کلیدها به وسیله یک دستگاه دیگر به ای سی یو برای ثابت نگه داشتن سرعت خودرو فرمان می‌دهند . در اکثر خودروها کروز کنترل می تواند سرعت خودرو را تا چند کیلومتر دلخواه با فشار دادن یکی از دکمه های Set/Accell کم یا زیاد کند.

برخی از کروزکنترل ها چنین دکمه هایی را نداشته و به جای آن زمانی که راننده پایش را روی ترمز می گذارد خاموش می شود و زمانیکه دکمه ی تنظیم زده می شود روشن می شود.

در این سیستم آخرین سرعت تثبیت شده در حافظه، ذخیره شده و راننده می تواند با فشردن یک کلید به صورت اتوماتیک سرعت خودرو را روی این سرعت تنظیم کند. هم چنین راننده می تواند در صورت نیاز به افزایش مقطعی سرعت با استفاده از پدال گاز سرعت را افزایش دهد و پس از رها نمودن پدال گاز، سیستم کروزکنترل سرعت خودرو را بروی مقدار تنظیم شده تثبیت خواهد نمود.

در سرعت های کمتر از 50 کیلومتر در ساعت، سیستم کنترل مرکزی از به راه اندازی کروز کنترل جلوگیری نموده و در سرعت های بالای 50کیلومتر در ساعت، راننده تعیین می کند که کروز کنترل روشن باشد یا خیر.

به دلایل امنیتی این سیستم در سطوح یخ زده و خیس، جاده های پرترافیک و یا راه های دارای پیچ های تند نباید استفاده شود.

یکی از مسائلی که برای تمامی رانندگان مخصوصا رانندگانی که مسافت های طولانی را پشت فرمان هستند اهمیت دارد، به حداقل رساندن فعالیت های راننده به منظور آسایش و راحتی بیشتر است. سیستم کروزکنترل تا حد زیادی بار مسئولیت این مشکل را به دوش کشیده و تا حد امکان سعی دارد میزان راحتی بیشتری را برای راننده فراهم کند.

مجموعه بیم آپشن، این سیستم را بصورت آپشن در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.